Karmelitańskie Dni Młodych

W ostatnich dniach lipca młodzież związana z duchowością karmelitańską uczestniczyła w Czernej w kilkudniowym spotkaniu: „Obudzić miłość!”. Zapraszamy do galerii zdjęć (w 4 częściach!) na stronie krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych: https://www.karmel.pl/kdm-1-dzien-ziarno/

Przebieg tego święta młodych relacjonuje dla nas s. Emilia, która z grupą młodzieży z Trzebini uczestniczyła w tym spotkaniu:

Obudzić miłość!  XV Karmelitańskie Dni Młodych w Czernej

 Jak dla mnie – wspaniały czas. Styl spotkania bardzo „karmelitański”, z ciszą, czasem na modlitwę, refleksję, na spotkanie z drugim człowiekiem i z samym sobą. W naszym głośnym świecie, który pędzi i na nikogo nie czeka, móc się zatrzymać te kilka dni to prawdziwy oddech dla duszy. I jak widać, potrzebny, bo przez piętnaście lat, kiedy ojcowie karmelici bosi organizują w Czernej Karmelitańskie Spotkania Młodych, wielu przyjeżdża go zaczerpnąć.

Samo miejsce wydaje się do tego stworzone. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej położone jest ok. 30 km od Krakowa pośród lasów urokliwych Dolinek Podkrakowskich. Klasztor pamięta dobrze historię Karmelu na ziemiach polskich. Został ufundowany w XVII w. aby wesprzeć kontemplacyjny, pustelniczy charakter Zakonu; podobno pierwsi ojcowie, gdy dotarli na wzgórze, które przypomniało im Górę Karmel, zawołali z radością: „Bóg sam wybrał to miejsce!” I trudno im się dziwić. Mury klasztorne pamiętają także świętego Rafała Kalinowskiego, dzięki któremu Karmel w Polsce otrzymał nowe życie. Dziś to miejsce otwiera swe drzwi czcicielom Matki Bożej Szkaplerznej, sympatykom Karmelu i wszystkim, którzy chcą skorzystać z jego duchowego bogactwa.

Wśród nich przyjeżdżają młodzi, tacy jak my, szukający wartości, które nie przemijają, ci, którzy czują pragnienie aby być z Tym, który nas kocha. Dla nich dni w Czernej mogły stać się prawdziwym czasem łaski. Eucharystia stanowiąca centralny moment dnia oraz jutrznia i nieszpory pomagały nam przeżyć maksymalnie pozostałe elementy dnia: konferencje o życiu duchowym, adoracje Najświętszego Sakramentu, świadectwo – przykład Bożego działania w życiu konkretnej osoby, różaniec leśnymi drogami, koronkę do Bożego Miłosierdzia… Program uzupełniły różnorodne warsztaty: m.in. o modlitwie karmelitańskiej, psychologiczny, o powołaniu, pustelniczy, a także mniej typowe, jak teatralny czy pszczelarski. Nie mogło zabraknąć chwil dzielenia się owocami przeżywanego czasu, do czego okazją były momenty posiłków oraz spotkania w grupach.

Karmelitańskie Dni Młodych w Czernej… Intensywny czas budzenia miłości, którą każdy z nas ma w sobie jako dar Ducha Świętego, lecz niekiedy pozostaje ona uśpiona… Cztery dni doświadczania miłości, jaką daje nam Chrystus, rozważania, że aby osiągnęła w nas pełnię, musimy przebyć z Nim tę samą co On drogę: proces ziarna, które obumiera aby wzrosnąć i wydać owoc…

I wracamy do naszego codziennego życia. Miłość została obudzona, nie dajmy jej już więcej zasnąć!

– Emilia, cm

 

 

Dodaj komentarz